Mixer Amplifier 120W, 2 zone BOSCH PLE-2MA120-EU
– Bộ khuếch đại kèm trộn, công suất cao 120W, dễ dàng sử dụng, giá thành hợp lý.
– Ngõ vào bàn gọi và số điện thoại với sự ưu tiên.
– Tính năng ghi đè khẩn cấp được kích hoạt bằng giọng nói.
– Ngõ ra gồm 2 vùng zone.
– 6 ngõ vào cho micro/line, 3 ngõ vào nhạc VOX (lựa chọn).
– 2 ngõ vào RJ45.
– Đáp ứng tần số: 50 Hz – 20 KHz.
– Nguồn điện: 115-230VAC.
– Nguồn dự phòng: 24VDC với bộ sạc tích hợp.
– Công suất tiêu thụ: 400VA.
– Công suất định mức: 120W.
– Kích thước: 100 x 430 x 270 mm.
– Trọng lượng: 10.5 kg.
Đặc tính kỹ thuật
| Mains power supply | |
| Voltage | 115 – 230 VAC ±10%, 50/60 Hz |
| Inrush current | 8/16 A (230/115 VAC) |
| Battery power supply | |
| Voltage | 24 VDC, +10% / -15% |
| Current | 6A |
| Charge current | 0.5 ADC |
| Charge float voltage | 27.3 VDC |
| Power consumption | 400VA |
| Performance | |
| Frequency response | 50 Hz to 20 KHz (+1/‑3 dB @ ‑10 dB ref. rated output) |
| Distortion | <1% @ rated output power, 1KHz |
| Low Control | Max -12/+12 dB (frequency is setting dependent) |
| Hi Control | Max -12/+12 dB (frequency is setting dependent) |
| RJ45 input | 2 x |
| Call station input | For PLE-2CS(MM) |
| Wall panel input | For PLE-WP3S2Z |
| Mic/line input | 6 x |
| Input 1 (Push-to-talk contact with ducking functionality) | 5-pin Euro style, balanced, phantom |
| 3-pin XLR, balanced, phantom | |
| Input 2-6 (VOX with ducking functionality on input 2) | 3-pin XLR, balanced, phantom |
| Sensitivity | 1 mV (mic); 1 V (line) |
| Impedance | >1 KΩ (mic); >5 KΩ (line) |
| S/N (flat at max volume) | 63 dB |
| S/N (flat at min volume/ muted) | >5 dB |
| Dynamic range | 93 dB |
| S/N (flat at max volume) | >63 dB (mic); >70 dB (line) |
| S/N (flat at min volume/ muted) | >75 dB |
| CMRR (mic) | >40 dB (50 Hz to 20 kHz) |
| Headroom | >17 dB |
| Speech filter | -3 dB @ 315 Hz, high-pass, 6 dB/oct |
| Phantom power supply | 16 V via 1.2 KΩ (mic) |
| VOX (input 1 & 2) | Attack time 150ms; release time 2s |
| Music inputs | 3 x |
| Connector | Cinch, stereo converted to mono |
| Sensitivity | 300 mV |
| Impedance | 22 KΩ |
| S/N (flat at max volume) | >70 dB |
| Headroom | >25 dB |
| Emergency / telephone | 1 x |
| Connector | 7-pin, Euro style pluggable screw terminal |
| Sensitivity tel | 1 V maximum |
| Sensitivity 100V | 100 V maximum |
| Impedance | >10 KΩ |
| S/N (flat at max volume) | >65 dB |
| VOX | Threshold 50 mV; attack time 150 ms; release time 2 s |
| Insert | 1 x |
| Connector | Cinch |
| Nominal level | 1 V |
| Impedance | >10 KΩ |
| Master/music output | 1 x |
| Connector | 3-pin XLR, balanced |
| Nominal level | 1 V |
| Impedance | <100Ω |
| Loudspeaker outputs 100 V | |
| Connector | Screw, floating |
| Max / rated | 180 W / 120 W |
| Loudspeaker output 8Ω | |
| Connector | Euro style pluggable screw terminal, floating |
| PLE-2MA120-EU | 31 V (120 W) |
| Mechanical | |
| Acoustic noise level of fan | |
| Mounting | Stand-alone, 19 inch rack |
| Color | Charcoal |
| Dimensions | 100 x 430 x 270 mm |