Enterprise Core Router Mikrotik CCR1016-12G
Thông số kỹ thuật
| Product Code | CCR1016-12G |
| Ethernet | 12 x 10/100/1000 Ethernet ports |
| Architecture | TILE |
| CPU | TLR4-01680CG-12CE-A3a |
| CPU core count | 16 |
| CPU nominal frequency | 1.2 GHz |
| CPU temperature monitor | Yes |
| Current monitor | Yes |
| Size of RAM | 2 GB |
| Storage size | 512 MB |
| Storage type | NAND |
| Operating System | RouterOS v6 (64bit) |
| License level | 6 |
| Number of USB ports | 1 |
| Serial port | RS232 |
| Voltage Monitor | Yes |
| Power jack | 1 |
| USB slot type | microUSB type AB |
| Max Power consumption | 48W |
| Tested ambient temperature | -20ºC ~ +60ºC |
| Dimensions | 355 x 145 x 44 mm |